Koszalińska wąskotorówka z pieniędzmi na rozwój

Koszalińska wąskotorówka z pieniędzmi na rozwój

PODZIEL SIĘ

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki otrzymało kolejne środki finansowe na rozwój kolei wąskotorowej. Pieniądze w wysokości 8200 euro pochodzą z programu „Młodzież w działaniu”. Dzięki nim MKW zrealizuje projekt pt. „Train to Europe. Wspólne hobby, wspólny język''.

Koszalińska wąskotorówka z pieniędzmi na rozwój
Fot. Andrzej Jakubowski

"Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej, który pozwolił uzyskać dofinansowanie na przyjazd grupy austriackich wolontariuszy-miłośników dawnych kolei. Z inicjatywą wyszli młodzi ludzie z Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Obie grupy będą wspólnie pracować nad przywróceniem dawnego blasku zabytkowej 114-letniej kolejce.

Kolejka ta była nieczynna przez kilka lat i w tym czasie została rozkradziona przez zbieraczy złomu. Ponieważ  żadna organizacja nie chciała się nią zająć, kolejką zaopiekowała się młodzież z Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Teraz wszystko wykonuje sama, ale potrzebuje pomocy. Stąd nawiązanie współpracy z grupą młodych Austriaków, którzy wezmą udział w pracach na kolejce: pomogą przy naprawie torowiska (wymiana podkładów), w konserwacji historycznego wagonu (malowanie, naprawa ), pomogą ustawić historyczny semafor na terenie kolejki oraz przygotują wyjazd nadzwyczajnego pociągu transporterowego na szlak.

Dzięki tym działaniom Austriacy zaangażują się czynnie w ratowanie polskich zabytków techniki kolejowej z przełomu XIX i XX wieku, zdobędą nowe umiejętności techniczne związane z renowacją taboru, a także lepiej poznają swoich rówieśników z Polski. Ważny jest też walor praktyczny. Takie spotkanie to okazja, aby młodzież wykorzystała zdobyte doświadczenie. Być może w przyszłości któryś z uczestników będzie wykonywać zawód związany z funkcjonowaniem kolei lub renowacją zabytków.

Ponadto, w ramach projektu polscy wolontariusze wyjadą do Austrii, aby tam wziąć udział w pracach na podobnej zabytkowej kolejce i poznać technikę oraz organizację pracy tamtejszych wolontariuszy. Dzięki wymianie doświadczenia  działalność młodzieży z obu krajów może być wzbogacona o nowe elementy, a sam projekt może stać  się początkiem współpracy młodych miłośników kolei z całej Europy. Wizyta polskich wolontariuszy w Austrii przyczyni się być może do odrzucenia wzajemnych stereotypów i uprzedzeń oraz do budowy więzi między dwoma odległymi społecznościami, ale jak widać -o podobnych zainteresowaniach i problemach.