Dworzec w Rawiczu otwarty po remoncie

Dworzec w Rawiczu otwarty po remoncie

19 marca 2015
PODZIEL SIĘ

Zmodernizowany dworzec w Rawiczu jest już otwarty dla podróżnych. Koszt jego przebudowy wyniósł ok. 4,8 mln zł brutto.

Dworzec w Rawiczu otwarty po remoncie
Fot. Tomasz Cieślak

Dworzec w Rawiczu dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Wykonano między innymi pochylnię i ścieżkę dotykową prowadzącą do kas, toalet oraz wyjścia na perony.

Zakres przeprowadzonych prac objął także między innymi: remont elewacji, klatki schodowej, korytarzy i strychu, impregnację więźby dachowej oraz wymianę instalacji oświetleniowej. Nowy wygląd zyskał plac przed dworcem. Wymieniono nawierzchnię i poszerzono chodnik od strony wschodniej przy elewacji frontowej. Zachowana została zatoczka dla taksówek oraz miejsca krótkiego postoju. Wykonano 10 miejsc postojowych dla użytkowników dworca oraz 4 dodatkowe miejsca, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych.

Wykonawcą była SKB Development spółka z o.o. sp.k. Prace przebiegały pod okiem konserwatora zabytków. Część powierzchni dworca PKP S.A. udostępniła Starostwu Powiatowemu w Rawiczu. Powstanie tam Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

– Przebudowa dworca w Rawiczu to już kolejna inwestycja PKP S.A. w Wielkopolsce. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku podróżnych dworce w Kościanie, Środzie Wielkopolskiej i Gnieźnie. W tym roku otwarte zostaną jeszcze obiekty w Kaliszu i Pile. Ponadto wprowadzamy kolejne udogodnienia na nowym dworcu Poznań Główny. Latem planujemy wymianę schodów na ruchome na peronach 1,2,3 – mówi Wojciech Rokicki, Dyrektor Departamentu Inwestycji w PKP S.A.

Także w Poznaniu PKP S.A. zamierza stworzyć nowoczesną, odpowiadającą potrzebom mieszkańców przestrzeń miejską. Wspólnie z Miastem przygotowuje się do zagospodarowania terenu tzw. Wolnych Torów. Został już ogłoszony konkurs architektoniczny. W planach spółki jest również zagospodarowanie terenu międzytorza, czyli miejsca, w którym znajduje się stary budynek poznańskiego dworca. Koncepcja dotycząca tej inwestycji jest przedmiotem konsultacji, ale już wiadomo, że powstanie tam między innymi przestrzeń obsługi podróżnych. PKP S.A. zamierza również zmodernizować dworzec Poznań Zachodni.

Rawicz i inne miasta w Wielkopolsce znalazły się także na mapie inwestycji realizowanych przez PKP PLK. Kompleksowa przebudowa stacji i przystanków na linii E59 poprawiła standard obsługi pasażerów na trasie łączącej Rawicz z Poznaniem. Trwa również modernizacja linii na odcinku Poznań – Czempiń, a w kolejnych latach modernizacja E59 obejmie także odcinek między Rawiczem a Czempinem. Prace będą polegać na przebudowie torów i sieci trakcyjnej. Pociągi pasażerskie rozpędzą się na odnowionej trasie do 160 km/h, natomiast pociągi towarowe będą mogły osiągnąć prędkość do 120 km/h. Pasażerowie skorzystają z nowych, wygodnych peronów. Modernizacja uwzględni potrzeby związane z ochroną środowiska naturalnego. Podniesie się również poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Część z nich zostanie zastąpiona wiaduktami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Trudny rok przed BCT? Trudny rok przed BCT?
Następny artykuł Warszawa Gdańska gotowa na Pendolino Warszawa Gdańska gotowa na Pendolino