56. mistrzostwa kolejarzy w wędkarstwie

56. mistrzostwa kolejarzy w wędkarstwie

13 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Do tegorocznych Mistrzostw Polski Kolejarzy w wędkarstwie spławikowym, które odbyły się pod koniec maja, zgłosiło się 40 zawodników z różnych stron Polski. Zawody na zalewie w Rejowie okazały się trudne – na większości łowisk ryb było jak na lekarstwo.

56. mistrzostwa kolejarzy w wędkarstwie
Fot. Lech Sipko

Zalew w Rejowie w pobliżu Skarżyska - Kamiennej uważany jest za najrówniejszy akwen zmagań zawodników w wędkarstwie spławikowym, a potwierdziły to mistrzostwa z roku ubiegłego. Wielu zawodników na długo zapamięta "walkę" na Zalewie nie tylko o jak najlepszy wynik, ale o jakąkolwiek rybę do siatki.

Do tegorocznej 56. edycji Mistrzostw Polski Kolejarzy w wędkarstwie spławikowym zgłosiło się 40 zawodników z różnych stron Polski. Obowiązywała klasyfikacja drużynowa i indywidualna (w systemie sektorowym). Długość wędki ustalono regulaminowo - kobietom i juniorom na 11.5 m, zaś dla seniorów na 13 m. Do rywalizacji przystąpiły teamy składające się z trzech seniorów, kobiety i juniora oraz kierownika drużyny. Towarzyszyła im w tym dniu typowo wędkarska  pogoda i dobry humor startujących.

Małe płotki

Zawody rozegrano w dwóch, czterogodzinnych turach. O pozycji w klasyfikacji końcowej decydowała suma zajętych miejsc przez zawodnika (system sektorowy). Przed zawodami przedstawiono plan zawodów (Regulamin) oraz wytyczne dla wędkarzy. Po wylosowaniu sektorów oraz stanowisk drużyny udały sie na wyznaczony rewir. Do siatek rybaków trafiały najczęściej małe płotki, okonie oraz leszcze. Wszystkie złowione okazy po zważeniu były wypuszczane z powrotem do wody.

W niektórych sektorach nie dopisały ryby - kto wylosował "bankowe stanowiska" był wysoko w klasyfikacji sektorowej. Niestety gorszych stanowisk było zdecydowanie więcej, w których roiło się od zer.

Oczywiście samo wylosowanie dobrego stanowiska nie dawało super wyniku -  szczęściu  należało dopomóc i łowić najlepiej jak się umie. Natomiast w słabych stanowiskach nie można było zrobić nic!

Słaby wynik uzyskał ubiegłoroczny champion Polski Sławomir Kalinowski, który z  wynikiem 1715 spadł z podium. Czy Mirosław Włodarz  - zerowa waga w I turze z "bezrybnej" części sektora, zepchnęła tego dobrego zawodnika na dalekie miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

W sektorze junior pewnie zwyciężył Patryk Ślusarczyk (615 p.) uzyskując 4 punkty sektorowe, a za jego plecami uplasował się: Paweł Jabłoński (IZ  Bydgoszcz).

Wśród seniorów zwycięzcą zawodów został dwukrotny złoty medalista Marcin Jędryszczak z bardzo dobrym wynikiem 6255 p., w czasie ośmiu godzin wędkowania. Cieszyć się może jego kolega klubowy Stefan Bednarowicz, który wyłowił w Zalewie Rejowieckim dwa srebrne krążki.

Zadowolona była także rodzina Jabłońskich. Bugumiła zdobyła złoty medal, (w ub. r. miała srebro),  a na piersi syna zawieszono srebrny medal. Złoto powędrowała w kategorii junior do Patryka Ślusarczyka. Wśród kobiet pechowa Małgorzata Mirkowska zdobyła brąz (rok temu też miała medal z tego kruszcu) - z tym kolorem jest jej do twarzy.

Powrót na tarczy

Zawiedziona była ubiegłoroczna mistrzyni Grażyna Świder, która zajęła 4 miejsce i wróciła do domu na tarczy. W drużynówce klasą dla siebie była ekipa IC Południowy, mając w swym zespole mistrza i wicemistrza Polski, za ich plecami uplasowali się gospodarze łowiska IZ Skarżysko-Kamienna.

Po zakończeniu zmagań z wodą i rybą nastąpił moment ogłoszenia wyników i nagradzanie zawodników . Były to puchary, dyplomy i upominki rzeczowe - nagrody w postaci  sprzętu wędkarskiego. Nagrody ufundował Koltur Kraków.

Zawody zakończył kaloryczny posiłek - był on okazją do wymiany opowiadań i wydarzeń znad wody. Całość imprezy przebiegła w miłej i spokojnej atmosferze.

Zawody prowadzili sędziowie z PZW w Lublinie.  Oficjalnego zamknięcia dokonał delegat techniczny Stowarzyszenia KSTiK "Kolejarz".  Nad całością imprezy czuwał jej główny organizator Ryszard Frańczuk szef Komisji Sportu Stowarzyszenia.

Oto składy drużyn osobowych oraz punktacja zespołowa:
1 miejsce: IC Południowy  (Jacek Radwański, Marcin Jędryszczak, Stefan Bednarowicz (seniorzy), Bernadeta Szendzielorz, Marek Radwański - junio)  - I tura: 2350 + II tura: 7433p. = 9775p., 25.5pkt.
2. miejsce: IZ Skarżysko-Kamienna:  (Waldemar Słoń, Sławomir Stanisławski, Grzegorz Szumielewicz, - seniorzy, Małgorzata Mirkowska, Jakub Wieczorek - junior,) - 275 + 3545 = 3820,  32.5pkt.
3 miejsce: Dolkom Wrocław: (adeusz Felkowski, Jan Perhulak, Ryszard Wożny, Grażyna Świder, Maciej Lupa - junior,) - 360 2525 = 2885,  34p.
4 miejsce: Cargo Lublin: (Tadeusz Materak, Jarosław Majewski, Marin Grzegorczyk, Irmina Piątek, Patryk Ślusarczyk - junior ) - 300 + 1730 = 2030,  34.5 pkt.
5 miejsce: IZ Bydgoszcz: (Jacek Piotrowski, Sławomir Kalinowski, Mieczysław Szulecki, Bogumiła Jabłońska, Paweł Jabłoński - junior), - 795 + 920 = 1715 pkt., 35.5 pkt.
6. miejsce: Mirosław Włodarz, Leszek Majchrzyk, Leszek Wacławik,  II tura: 1445,  52 pkt.

Klasyfikacja indywidualna:
1. Marcin Jędryszczak (IC Południowy), 1140 + 5115 = 6255, 2 pkt.
2. Stefan Bednarowicz (IC Południowy), 1200 + 2320 = 3250, 2pkt.
3. Sławomir Stanisławski (IZ Skarzysko-Kamienna),  275 + 2250 = 2525,  5pkt.
4.Sławomir Kalinowski (IZ Bydgoszcz), 795 + 920 = 1715, 5pkt.
5. Marian Gregorczyk (Cargo Lublin), 300 + 1105 = 1405, 6 pkt.
6. Tadeusz Felkowski (Dolkom Wrocław), 360 + 690 = 1050, 6 pkt.
7. Mirosław Włodarz  - 1215, 6.5 pkt.

Dalsze miejsca zajęli: Jan Perhulak,  Leszek Wacławik, Grzegorz Szumielewicz

Kobiety: 
1. Bogumiła Jabłońska (IZ Bydgoszcz),  2. Irmina Piątek  (Cargo Lublin),  .3. Małgorzata Mirkowska (Skarżysko-Kamienna), 4. Grażyna Świder (Dolkom  Wrocław),  5. Bernadeta Szendzielorz  (IC Południowy), wszystkie po 6 punktów.

Juniorzy:
1. Patryk Ślusarczyk  (Cargo Lublin),  615, 4pkt.,  2. Paweł Jabłoński  (IZ Bydgoszcz), 6.5 pkt. 5. Marcin Lupa, (Dolkom Wrocław), 3.5 pkt.