Zdybel: konkurencyjność kolei rośnie

Zdybel: konkurencyjność kolei rośnie

26 grudnia 2015 | Źródło: DB Schenker Logistics
PODZIEL SIĘ

– Największe zmiany w 2015 roku dotyczyły infrastruktury kolejowej. Dzięki modernizacjom poszczególnych odcinków wzrosła konkurencyjność transportu kolejowego – mówi Grzegorz Zdybel, szef logistyki kolejowej i przewozów intermodalnych w DB Schenker Logistics.

Zdybel: konkurencyjność kolei rośnie
Fot. DB Schenker Logistics

Według przedstawiciela przewoźnika towarowego z grupy Deutsche Bahn, najlepszym przykładem rosnącego znaczenia kolei jest zwiększenie liczby regularnych, ogólnodostępnych połączeń kolejowych pomiędzy Chinami i Unią Europejską oraz zwiększenie popytu na tę usługę.  

– DB Schenker Logistics, mając na uwadze aspekty ekologiczne, podejmował w 2015 r. kolejne działania mające na celu ograniczenie emisji CO2 w transporcie. W naturalny sposób wiązało się to z rozbudową oferty przewozów multimodalnych oraz intermodalnych. Także w kolejnym roku planujemy rozwój produktów mających wspierać rozwój ruchu intermodalnego zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej obszarem – zaznacza Grzegorz Zdybel.

Jakich zmian w logistyce kolejowej możemy się spodziewać w roku 2016?

Kondycja branży zależy w znacznym stopniu od kosztów dostępu do infrastruktury, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na oferty dla klientów – stwierdza szef logistyki kolejowej i przewozów intermodalnych w DB Schenker Logistics. – Trzeba też szukać metod optymalizacji wykorzystania zasobów produkcyjnych, co wpłynie na redukcję kosztów wykorzystania istniejących rozwiązań – dodaje.

Ekspert przypomina, że do 2020 roku polityka transportowa Polski ma być w głównej mierze oparta na rozwoju transportu samochodowego.

– Niemniej dążenie Unii Europejskiej do rozwoju przewozów intermodalnych w niedługim czasie wymusi działania związane z tworzeniem produktów intermodalnych, pozwalających na łączenie poszczególnych krajów w inny sposób niż dzięki portom – ocenia Grzegorz Zdybel.

Warto przypomnieć, że KOW, wydawca "Kuriera Kolejowego" organizuje coroczne spotkania branżowe w ramach Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, w czasie których uczestnicy wypracowują konkretne wnioski i kierunki działań, mających na celu rozwój transportu intermodalnego oraz przedsiębiorstw funkcjonujących na tym rynku. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji, która odbędzie się już po raz czwarty, w dniach 7-8 kwietnia 2016 roku w Gdańsku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Bieszczadzki trójkąt Bieszczadzki trójkąt
Następny artykuł Nowy europejski rozkład jazdy Nowy europejski rozkład jazdy