Mogiły kolejarzy pomordowanych przez UPA odnowione

Mogiły kolejarzy pomordowanych przez UPA odnowione

26 września 2016 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Groby kolejarzy, którzy zginęli w nocy z  14/15 marca 1944 roku na stacji kolejowej w Gozdowie z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) doczekały się odrestaurowania. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli spółek z Grupy PKP, Fundacji PKP, związków zawodowych oraz stowarzyszeń obywatelskich mogiły znów wyglądają godnie – informuje Społeczny Komitet Odbudowy Mogił Pomordowanych Kolejarzy.

Mogiły kolejarzy pomordowanych przez UPA odnowione
Fot. Mieczysław Zapała

Społeczny Komitet Odbudowy Mogił Pomordowanych Kolejarzy wraz ze Społecznym  Komitetem Ratowania Zabytków Cmentarza i Parafią  Ducha św. w Hrubieszowie składa przy tej okazji serdeczne podziękowanie dla wszystkich firm i organizacji zrzeszonym w PKP, którzy swoim wsparciem   przyczynili się do odbudowy tej zbiorowej mogiły, która znajduje się na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie. Wśród nich są Fundacja PKP, Grupa PKP Cargo, PKP LHS, Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy, Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych, Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy, Sekcja Krajowa NSZZ Solidarność, Komitet Zakładowy NSZZ Solidarność w PKP LHS.

Dzięki okazanej  przez Was waszej pomocy finansowej mogliśmy bardzo szybko zakończyć tę inwestycję – mówi Mieczysław Zapała ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mogił Pomordowanych Kolejarzy. Warto też dodać, że pod koniec sierpnia o inicjatywie pozytywnie wypowiedział się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z Zamościa.

– Za waszą szczerość i hojność życzymy wszystkiego najlepszego dla waszych firm, kolejarzy, oraz waszych rodzin i to co życzy się kolejarzom: „szerokiej drogi”. Planowany  termin uroczystego otwarcia i poświęcenia tej mogiły to 14 marca 2017 roku w 73. rocznicę tych tragicznych wydarzeń – informuje Mieczysław Zapała.

Społeczny Komitet Odbudowy Mogił Pomordowanych Kolejarzy zaprasza na tę uroczystość wszystkie zaangażowane organizacje, jak również te, które nie brały udziału w przedsięwzięciu. 

– Bardzo mile widziane na uroczystości będą poczty sztandarowe – zaznacza Zapała. Jak dodaje zebrane środki wystarczyły nie tylko na wykonanie wspomnianego zadania. Przy tej okazji udało się odbudować również mogiłę, w której spoczywa dwóch kolejarzy zamordowanych w Gozdowie 20 stycznia 1944 roku. Byli to urzędnik kolejowy Wacław Sapiński (lat 43) i dr n. med. Rudolf  Strutyński (lat 50).