Katalog Terminali-wydawnictwo AP LOCK i redakcji portalu kurier-kolejowy.pl jest już dostępny

Katalog Terminali-wydawnictwo AP LOCK i redakcji portalu kurier-kolejowy.pl jest już dostępny

04 kwietnia 2024 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

AP LOCK - wydawca portalu "kurier-kolejowy.pl" opracował i udostepnił na rynku nietuzinkowy produkt - "Katalog Terminali" zawierający kompletną i kompetentną wiedzę dla producentów dóbr, spedytorów i przewoźników, czyli podmiotów uczestniczących w krajowych i międzynarodowych łańcuchach dostaw w przewozach towarowych. Z tego tez powodu wszystkie parametry podane są w języku polskim i angielskim. Dla pełnej mobilności projekt został zrealizowany zarówno w formie drukowanej jak też elektronicznej, w postaci pendrive'a.

Fot. Kurier Kolejowy

Terminale to kluczowy element w łańcuchach logistycznych eksportu i importu towarów do Polski

Transport niejednokrotnie łączy ze sobą kolej, ciężarówki, samoloty i statki, dla stworzenia zoptymalizowanego systemu transportowego towarów. W takim łańcuchu logistycznym potrzebne są punkty styku, umożliwiające przeładowanie towaru lub jednostek intermodalnych (np. kontenerów) na inny środek transportu. Funkcje te spełnia terminal przeładunkowy - miejsce, w którym dochodzi do przeładunku towarów i zmiany środka transportu.  Możliwe jest to dzięki, odpowiedniej infrastrukturze oraz maszynom i urządzeniom, takim jak: żurawie, dźwigi, suwnice, ładowarki, koparki (w przypadku terminali obsługujących towary masowe.

Terminale przeładunkowe, posiadają również odpowiednią przestrzeń do przechowywania i składowania towarów, które czekają na odbiór i załadunek. Dzięki temu stanowią one nie tylko punkt styku różnych środków przewozu, ale stanowią również bufor między różnymi przepustowościami i częstotliwościami danego rodzaju transportu.

W Polsce przecinają się dwa bardzo ważne korytarze transportowe: z północy na południe, Bałtyk - Adriatyk i z zachodu na wschód stanowiący element euroazjatyckiego Jedwabnego Szlaku. To położenie decyduje, że polskie terminale są kluczowe dla budowy potoków towarowych zarówno jadących tranzytem przez Polskę jak i też dla eksportu towarów wyprodukowanych przez polskich przedsiębiorców.

 

Wnętrze "Katalogu Terminali". Fot. Kurier Kolejowy

 

Wydawnictwo „Katalog Terminali” zawiera kompletną i kompetentną wiedzę dla producentów dóbr, spedytorów i przewoźników, czyli podmiotów uczestniczących w krajowych i międzynarodowych łańcuchach dostaw w przewozach towarowych. Prezentacja każdego z terminali zawiera informacje o jego infrastrukturze, potencjale, położeniu, powierzchni magazynowej i składowania ładunków oraz o podstawowych relacjach, w których realizowany jest dalszy przewóz. Współrzędne GPS pozwolą na dokładną lokalizację obiektu, a zamieszczony kod QR po zeskanowaniu, umożliwi zapoznanie się z witryną internetową właściciela. Zamieszczona jest też mapa Polski, na której oznaczony jest każdy z terminali zaprezentowanych w katalogu. Co warto zauważyć, wydawnictwo obejmuje zarówno terminale morskie, jak i położone w głębi kraju.

Dla pełnej mobilności projekt został zrealizowany zarówno w formie drukowanej jak też elektronicznej, w postaci pendrive'a.

 

"Katalog Terminali" w formie drukowanej i elektonicznej w postaci pendrive'a. Fot. Kurier Kolejowy

 

Dystrybucja katalogu będzie prowadzona wśród przedsiębiorców krajowych i zagranicznych, zatem wszystkie parametry techniczno-organizacyjne są opisane w języku polskim i angielskim. Katalog trafi do rąk uczestników międzynarodowych konferencji, takich jak: „Forum Transportu Intermodalnego FRACHT”,  Agro& Food Security Forum) jak również wystawców oraz gości międzynarodowych targów BreakBulk (maj 2024r - Rotterdam) i Innotrans (wrzesień 2024 r. -  Berlin). Będzie stanowił potężne wsparcie dla polskich i zagranicznych przedsiębiorców.

Terminale, jako miejsca przeładunku, składowania towarów, czy intermodalnych jednostek transportowych, stanowią miejsce połączenia przynajmniej dwóch gałęzi transportowych. Według danych UTK, w Polsce znajduje się 45 terminali intermodalnych. Czy to dużo? Dość spojrzeć na mapę lokalizacji terminali, żeby dostrzec białe plamy w skali kraju. Rozłożone przy głównych osiach transportowych wschód – zachód, terminale często lokowane są grupowo, zabezpieczając potrzeby przeładunkowe głównych ośrodków logistycznych regionu. Linia Warszawa – Poznań, Łódź, Wrocław, obszar Górnego Śląska możemy zaliczyć do obszarów zabezpieczonych w usługi terminalowe. Jednak czy to wystarczy? - pyta w przedmowie do wydania Marta Waldmann, reprezentująca Grupę Badawczą Logistyki, Sieć Badawcza Łukasiwicz - Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, która sprawowała opiekę merytoryczną nad projektem wydawniczym "Katalog Terminali".

 

Wizualizacja: Kurier Kolejowy.

 

Nie wszystkie terminale przeładunkowe działające w Polsce znalazły sie w naszym wydawnictwie. Niektóre z nich uznały, że nie jest to dla nich niezbędne, mamy jednak nadzieję, że projekt bedzie rozwijał się i w nastepnym wydaniu będziemy mogli pochwalić się większą liczbą uczestników projektu. Dziękujemy tym wszystkim firmom, które nam zaufały, bo dzięki temu powstał produkt, którego (a wiemy to już z pierwszych opinii) z pewnością się nie powstydzimy - mówi Paweł Zbierzchowski - Prezes Zarządu AP LOCK, wydawcy portalu "kurier -kolejowy.pl" i "Katalogu Terminale". - Warto wspomnieć, że pomysł graficzny i skład katalogu jest dziełem Łukasza Piechoty, a przy jego tworzeniu - zbieraniu informacji, pracowała cała redakcja portalu.