Związkowcy chcą kontroli w PKP S.A. sprawie środków na FWP

Związkowcy chcą kontroli w PKP S.A. sprawie środków na FWP

04 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych R.P. w Gdyni wysłał list do Ministerstwa Skarbu Państwa, Najwyższej Izby Kontroli i PKP S.A. z pytaniem o terminowe odprowadzanie przez PKP S.A. pieniędzy na konto Funduszu Własności Pracowniczej.

Związkowcy chcą kontroli w PKP S.A. sprawie środków na FWP
Fot. Arch. KOW

Przypomnijmy: FWP PKP SFIO to fundusz inwestycyjny utworzony z myślą o pracownikach PKP. Powstał w 2002 r. na mocy ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych. Przystąpić do niego mogli wieloletni pracownicy spółek Grupy PKP. Zgodnie z ustawą o PKP, do Funduszu powinno trafiać 15 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży majątku PKP S.A., m.in. nieruchomości oraz udziałów w spółkach zależnych. W ten sposób zwiększa się dochód uczestników funduszu. FWP jest zarządzany przez Legg Mason TFI S.A.

Związkowcy z Gdyni wyrazili zaniepokojenie pojawiającymi się informacjami prasowymi o nieprzekazywaniu należnych środków finansowych ze zbywanego majątku PKP S.A. na konto Funduszu Własności Pracowniczej. Z uwagi na brak informacji w tym względzie, mają dwa pytania do prezesa PKP S.A.:

- czy PKP SA faktycznie odprowadza 15 proc. środków finansowych zgodnie z zapisem ustawy na konto FWP PKP SFIO, tj. również za: „inne składniki majątkowe tej spółki”?
- czy dokonywane przelewy przez PKP S.A. na rzecz Funduszu są wykonywane bez zbędnej zwłoki, tak by środki finansowe mogły jak najszybciej „pracować” w Funduszu?

„Reprezentując pracowników i emerytów kolejowych - posiadaczy Świadectw udziałowych w FWP PKP SFIO żądamy podania kluczowych informacji od Prezesa PKP SA dotyczących wyszczególnienia dat przelewów, kwot przekazanych na konto Funduszu oraz z tytułu sprzedaży jakiego mienia przelewy zostały dokonane za lata 2004-2014.” – czytamy w liście.

Związkowcy żądają od Ministra Skarbu Państwa zwiększenia nadzoru i kontroli nad PKP S.A. przy zbywaniu mienia PKP i pełnej realizacji postanowień Ustawy z 8 września 2000 roku.

Domagają się też od Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzenia audytu w PKP S.A. dotyczącego wykonywania postanowień ustawy, gdyż respektowanie tego stanowionego prawa dotyczy bezpośrednio tysiące kolejarzy.

Pod listem widnieje podpis Tadeusza Tumy, przewodniczącego MZZPK R.P.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Dworzec Główny w Toruniu odzyskuje dawny blask Dworzec Główny w Toruniu odzyskuje dawny blask
Następny artykuł ZNPK: w rozkładzie 2014/2015 stawki nieco wzrosną ZNPK: w rozkładzie 2014/2015 stawki nieco wzrosną