Grupa PKP z nowym planem działania

Grupa PKP z nowym planem działania

19 listopada 2012
PODZIEL SIĘ

Grupa PKP zainaugurowała projekt „Twoja Kolej!”, który ma na celu uruchomić program szeroko zakrojonych zmian na kolei. Inicjatywa obejmuje koordynację działań, ścisłą współpracę wszystkich zainteresowanych i starannie opracowany plan działań, pozwalający zastąpić jednorazowe, czasem spontaniczne akcje, długofalowym programem.

Fot. PKP S.A.

O tym, że polskie koleje wymagają zmian, wiemy wszyscy. Od lat podejmowane są takie próby w spółkach należących do Grupy PKP. Dotychczas jednak były to pojedyncze akcje czy inicjatywy prowadzone osobno, na własną rękę. Tymczasem doświadczenia kilku tygodni Euro 2012 i tego, jak wiele wówczas udało się osiągnąć, udowodniły, że czasem naprawdę niewiele trzeba, by pasażerowie mogli być zadowoleni z wyboru kolei. W tym celu uruchomiono stronę internetową, na której znajdują się szczegółowe założenia nowego programu. Strona znajduje się pod adresem www.twojakolej.pkp.pl

Twoja kolej! jest programem, który obejmuje przede wszystkim szereg inicjatyw poprawiających komfort podroży. Podzielono je na pięć kluczowych obszarów:

  1. Zapewnienie czystości w pociągach i na dworcach – wypracowane zostaną procedury niezbędne do zapewnienia czystości podczas podróży, nie tylko na dworcowych peronach, ale też w pociągu – przedziałach, korytarzach czy toaletach.
  2. Wzrost osobistego bezpieczeństwa –  czekanie na nieoświetlonym dworcu czy podroż z grupą agresywnych współpasażerów nie należą do przyjemności. Dlatego PKP będą pracować nad tym, aby pasażerowie mieli pewność, że zawsze ktoś czuwa nad ich bezpieczeństwem przez całą podróż.
  3. Podniesienie komfortu podroży – komfort w pociągu to pewność, że wykupione miejsce będzie na nas czekać, przywita nas przyjazna obsługa, a podróż spędzimy w wygodnych i przestronnych przedziałach.
  4. Rozwijanie pakietu usług – nowoczesne wagony restauracyjne, mobilne poczęstunki w pociągu, menu dopasowane do gustu i kieszeni podróżnych. Ale co z usługami na dworcu? Czy przy każdym jest wystarczająca liczba miejsc parkingowych? Czy i jak działają przechowalnie bagażu? Czy wszędzie można skorzystać z internetu? Jak ułatwić podróżowanie rodzinom z dziećmi? Na te i inne pytania PKP odpowiadają w swoim projekcie, zastanawiając się, jakie działania wprowadzić w najbliższym czasie, by podróżowanie stało się bardziej przyjazne.
  5. Zapewnienie prostego dostępu do informacji – dzięki urządzeniom mobilnym możemy planować podróż wszędzie i o każdej porze – wyszukujemy połączenia, kupujemy bilety przez internet. Wiele zmieniło się już w tym obszarze. Nadal jednak nie wszystkie informacje dostępne on-line są na bieżąco aktualizowane i spójne. Gdy wchodzimy na dworzec, chcemy szybko i bez błądzenia znaleźć właściwy peron. A w pociągu o trasie, postojach czy ewentualnych opóźnieniach powinna na bieżąco informować drużyna konduktorska. Właśnie o to chodzi w projekcie PKP – o usprawnienie przepływu informacji i łatwiejszy dostęp do niej na każdym etapie podróży.

Drugim naczelnym celem jest wzrost bezpieczeństwa. W ramach projektu „Bezpiecznej podróży!” zmodernizowane zostaną najbardziej niebezpieczne punkty, m.in. 400 niestrzeżonych przejazdów kolejowych. Stopniowo wdrażany też będzie Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym, umożliwiający kontrolę ruchu w obrębie całej sieci. Dzięki nowym symulatorom podniesie się też poziom wyszkolenia osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Nowymi systemami monitoringu na remontowanych dworcach zostaną też wsparte działania Straży Ochrony Kolei.

Grupa PKP zamierza też poprawić zarządzanie dziewięcioma spółkami wchodzącymi w skład Grupy.  Obecnie duży nacisk jest kładziony na zmianę organizacji pracy, mądre zarządzanie infrastrukturą i racjonalne finansowanie. Tym właśnie PKP S.A. zajmuje się w projekcie „Dobrze pomyślane!”.

Czwartym obszarem jest projekt „Na przyszłość!”, który ma za zadanie poprawić stan kolejowej infrastruktury – dworców, linii kolejowych oraz taboru tak, aby podróże koleją były nie tylko komfortowe, ale też bezpieczne i szybkie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koleje Wielkopolskie pokazały nowy rozkład Koleje Wielkopolskie pokazały nowy rozkład
Następny artykuł Małopolska: uwagi do nowego rozkładu PR Małopolska: uwagi do nowego rozkładu PR