Kolejarze uczcili trzecią rocznicę kanonizowania Jana Pawła II

Kolejarze uczcili trzecią rocznicę kanonizowania Jana Pawła II

20 czerwca 2017 | Autor: Lech Sipko
PODZIEL SIĘ

Na początku czerwca doszło do niecodziennego wydarzenia. Wysiłkiem kolejarzy PKP Cargo i Przewozów Regionalnych z województw śląskiego i małopolskiego w trasę z Wadowic do Olzy wyruszył pociąg papieski, który uczcił trzecią rocznicę kanonizacji papieża Polaka.

Kolejarze uczcili trzecią rocznicę kanonizowania Jana Pawła II
Fot. Lech Sipko

Pomysł uczczenia Jana Pawła II w III rocznicę kanonizowania – przejazdem pociągu papieskiego z jego rodzinnego miasta Wadowic do Olzy – powstał podczas uroczystości poświęcenia figury Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Czyżowicach. Głównym organizatorem tej uroczystości była Małgorzata Król, naczelnik logistyki w PKP Cargo Tarnowskie Góry.  To ona wystąpiła z pomysłem zorganizowania przejazdu pociągu jako dar wdzięczności za pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II.

W styczniu br Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich na wniosek Król powołało komitet organizacyjny dla realizacji tego przedsięwzięcia. W jego skład weszli przedstawiciele PKP Cargo, Gminy Gorzyce i parafii p.w. Chrystusa Króla z Czyżowic oraz Domu Kultury w Czyżowicach. Ustalono, że przejazd pociągu odbędzie się 3 czerwca 2017 r.

Misja ta całkowicie się powiodła dzięki darczyńcom i sponsorom, którymi byli PKP Cargo, PKP Cargo Service, Koksownia Nowa Częstochowa, miasta leżące na trasie przejazdu pociągu: Wadowice, Pszczyna, Suszec, Żory, Rybnik, Wodzisław Śl. oraz Gminy Gorzyce, Czyżowice, Bełsznica i Olza.

Pociąg papieski z Wadowic odjechał planowo wg rozkładu opracowanego przez przewoźnika Przewozy Regionalne w Krakowie, tj. o godz. 8.24. Skład EN61 o trasę ponad 120 km pokonał ze średnią prędkością 43 km/h, w ciągu 266 minut (uwzględniając 10-minutowe postoje na stacjach: Bielsko-Biała Główna, Pszczyna, Radostowice, Suszec, Żory, Rybnik, Radlin Obszary, Wodzisław Śl., Czyżowice, Bełsznica). Do Olzy przybył o godz.12.50.

Przejazdowi pociągu towarzyszyły imprezy okolicznościowe m.in.: I Koncert Muzyki Chrześcijańskiej w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju w Olzie, zwiedzanie  Zespołu Pałacowo-Parkowego z XVIII wieku, Pałacu Myśliwskiego w Gorzycach, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy oraz pociągu papieskiego. Wszędzie towarzyszyła prezentacja wystaw o pontyfikacie JPII.

Na stacji końcowej w Olzie w tamtejszym kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez biskupa pomocniczego Adama Włodarczyka z Katowic i ks. Andrzeja Sochonia Duszpasterza Kolejarzy Śląskich z Archidiecezji z Katowic, ks. Witolda Tokarczyka dziekana dekanatu Gorzyce, wraz z proboszczami z sołectw: Czyżowice, Gorzyce, Bełsznica i Rogów. W ławach kościelnych zasiedli i homilii wysłuchali: posłowie na Sejm RP Czesław Sobierajski i Teresa Glenc, Daniel Jakubczyk wójt Gminy Gorzyce, Grzegorz Kamiński wicestarosta powiatu wodzisławskiego, prezydenci i burmistrzowie miast oraz wójtowie gmin na trasie przejazdu pociągu papieskiego Wadowice – Olza,  Karol Trzański i Stanisław Nowara (prezesi KSKP z Katowic i Krakowa), przedstawiciele kolei: Zbigniew Prus, Zenon Zemła, Adam Banaszak, Sabina Ścibura, Romuald Wilk, Katarzyna Klimowicz, Wojciech Kwiatkowski, Dariusz Bitniok, Krystian Mazelon, Witold Kacała (stow. „Kahal”), przedstawiciele związków zawodowych, poczty sztandarowe i zaproszeni goście.

Homilię wygłosił bp Adam Włodarczyk. Zachęcał do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego i Matki Boskiej Fatimskiej. – Dajmy przykład młodzieży, świadectwo bardzo potrzebne, zanieśmy orędzie na cały świat – mówił. Dziękował kolejarzom za pamięć o Janie Pawle II Wielkim, za wysiłek jaki włożono w całe przedsięwzięcie doprowadzając do uruchomienia pociągu. Kierownikiem pociągu papieskiego od Wadowic do Wodzisławia Śl. był Zdzisław Pydych (30 lat w PKP) i ks. Łukasz Szramek z parafii czyżowickiej. Pociąg „Totus Tuus” prowadzili maszyniści: Andrzej Semik (40 lat parcy w PKP) i Jan Kopszak (29 lat w PKP) obaj z PR Kraków. Pociąg ten prowadzą od 2006 r.

Pociąg odjechał z Olzy do Wadowic tą samą trasą, którą przybył. Z Olzy odjechał o godz. 18.20, a do Wadowic przybył o godz. 22.01. W czasie postoju pociąg odwiedzały rzesze mieszkańców Olzy i okolic z dziećmi. Pogoda w tym dniu bardzo dopisała – było słonecznie i bezwietrznie. Na stacjach i przystankach witano pociąg kwiatami, pieśniami, dużo młodzieży pojawiło się w strojach ludowych. W pociągu koncertowała orkiestra młodzieżowa z Gorzyc pod dyrekcją Henryka Krótkiego.

Historia powstania pociągu papieskiego
Inicjatywa uruchomienia pociągu papieskiego jako wotum wdzięczności Bogu za pontyfikat Jana Pawła II została przedstawiona przez ks. Ryszarda Marciniaka 3 września 2005 r. podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, zyskała powszechną aprobatę uczestników. Już 17 września 2005 r. z inicjatywy byłego prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, prof. Janusza Dyducha odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące prace Społecznego Komitetu budowy pociągu papieskiego. Skład KO tworzyli: Antoni Idkowiak (szef), ks. R. Marciniak, Józef Dąbrowski, Zbigniew Szafrański, Marek Nitkowski i Waldemar Fabirkiewicz (członkowie).

Ryzyko realizacji tego odważnego wyzwania podjął się prezes Newagu, Zbigniew Konieczek i jego inżynierowie. Zbudowano jednostkę elektryczną typu 14WE dostosowaną do wymogów określonych przez Komitet Społeczny. Konsultacje z wykonawcą prowadzili ks. bp Józef Guzek i ks. bp Jan Zając. Honorowy patronat nad tym dziełem przyjął ks. kardynał Stanisław Dziwisz. PKP PLK zmodernizowało gruntownie linię kolejową, zadbały o nowy wizerunek dworców i przystanków na trasie przebiegu pociągu. 

Pociąg wyposażony został m.in. w aparaturę multimedialną i 14 kolorowych monitorów LCD, studio – sprzęt audiowizualny, na którym są wyświetlane fragmenty nauczania Jana Pawła II - przekazujące obraz i dźwięk na pokład całego pociągu. Pojazd EN61 zabiera 152 pasażerów.

Poświęcenie pociągu papieskiego przez Ojca Świętego Benedykta XVI, odbyło się 27 maja 2006 r. Od tej chwili pociąg „Totus Tuus” stał się pierwszym i jedynym pociągiem na świecie poświęconym przez Ojca Świętego. Od 3 czerwca 2006 r. pociąg trzykrotnie przemierzył kolejowy szlak: Kraków – Wadowice – Kraków, służąc rodakom i cudzoziemcom na podstawie zakupionego biletu.