Rośnie udział w rynku Grupy PKP Cargo

Rośnie udział w rynku Grupy PKP Cargo

03 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Udział Grupy PKP Cargo w rynku kolejowych przewozów towarowych w 2014 roku wyniósł 57,04 proc. pod względem pracy przewozowej i 48,37 proc. pod względem masy. To nieco mniej, niż w zeszłym roku, jednak widać, że PKP Cargo odbudowuje pozycję rynkową – od czerwca do grudnia przez siedem miesięcy z rzędu przewoźnik systematycznie zwiększał udział w rynku. PKP Cargo zapowiada kontynuację tego trendu.

Fot. Kuba Batorowicz

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego Grupa PKP Cargo w 2014 roku utrzymała udział w rynku pod względem przewiezionej masy na poziomie zbliżonym do 2013 roku – po 12 miesiącach wyniósł on 48,37 proc. (-0,7 p.p. r/r). Udział pod względem wykonanej pracy przewozowej zmniejszył się o 2,19 p.p., osiągając 57,04 proc.

W grudniu 2014 roku Grupa PKP Cargo utrzymała wzrostowy trend udziału w rynku z wcześniejszych miesięcy. Udział Grupy pod względem przewiezionej masy po 12 miesiącach wzrósł o 0,02 p.p. w porównaniu do wyniku z listopada, a pod względem pracy przewozowej o 0,01 p.p. w ujęciu pracy przewozowej. Pod względem przewiezionej masy udział Grupy PKP Cargo rósł przez siedem miesięcy z rzędu, od czerwca do grudnia, a pod względem pracy przewozowej przez cztery miesiące, od września do końca roku.

– 2014 rok był wymagający dla PKP Cargo. W porównaniu do 2013 roku zmniejszyła się przewieziona koleją masa. Musieliśmy zapełnić lukę, jaka powstała wskutek zmniejszenia przewozów węgla. W tym celu wdrożyliśmy nowe narzędzia sprzedażowe i usprawniliśmy funkcjonowanie biur handlowych PKP Cargo. Widzimy efekty tych działań. Już siedem miesięcy z rzędu zwiększamy nasz udział w rynku pod względem masy. Rośnie także praca przewozowa. Mądre zmiany i inwestycje w PKP Cargo w czasie słabszej koniunktury pozwolą nam przygotować się do wykorzystania w pełni z perspektyw, jakie stoją przed koleją w niedalekiej przyszłości – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych.

2014 rok stał pod znakiem spadków przewiezionej koleją masy – w porównaniu do roku wcześniej zmniejszyła się ona o 1,87 proc. Podobnie kształtowała się dynamika pracy przewozowej. W odniesieniu do 2013 roku rynek skurczył się o 1,52 proc. Wpływ na spadek przewozów miały m.in. słabsza kondycja polskiej branży górniczej, mierzącej się z niższymi cenami węgla na światowych rynkach oraz zakrojone na szeroką skalę prace modernizacyjne na liniach kolejowych, skutkujące obniżeniem średniej prędkości pociągów towarowych.

Europejska skala PKP Cargo

Pod koniec 2014 roku PKP Cargo podpisało umowę o przejęciu 80 proc. udziałów AWT, drugiego pod względem wielkości przewoźnika kolejowego w Czechach. Ten ruch daje PKP Cargo m.in. dostęp do nowych rynków i zmniejsza poziom zależności od koniunktury polskiej gospodarki. Z kolei na początku 2015 roku drugi największy przewoźnik w Europie ogłosił przetarg na dostawę nawet 20 lokomotyw wielosystemowych do obsługi zagranicznych rynków. PKP Cargo liczy, że oferowanie klientom dłuższych, międzynarodowych połączeń oraz obsługa kompleksowych łańcuchów logistycznych pozytywnie wpłyną na wyniki przewozowe polskiej spółki w przyszłości.

Pozostali przewoźnicy

W 2014 roku na kolejnych miejscach po PKP Cargo pod względem przewiezionej masy znalazły się: DB Schenker Rail Polska (18,55 proc.), PKP LHS (4,66 proc., wzrost z 4,32 proc. przed rokiem), Lotos Kolej (4,65proc., wzrost z 4,04 proc.) oraz CTL Logistics (3,11 proc.).

Pod względem pracy przewozowej wiceliderem rynku w 2014 roku była spółka Lotos Kolej z udziałem 8,87proc. (przed rokiem 7,76 proc.), na trzecim miejscu uplasował się PKP LHS (7,06 proc. w porównaniu do 6,62 proc. przed rokiem), na kolejnym DB Schenker Rail Polska z udziałem 5,10 proc. oraz CTL Logistics z udziałem 4,90 proc.

Dla DB Schenker Rail oraz CTL Logistics dane sprzed roku są nieporównywalne ze względu na zmianę metodyki prezentacji wyników przez UTK. Zgodnie z danymi UTK, na rynku przewozów towarowych w 2014 roku przewozy towarowe realizowało 67 przewoźników.