W Bydgoszczy reaktywowano Technikum Kolejowe

W Bydgoszczy reaktywowano Technikum Kolejowe

02 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po dwunastu latach przerwy Technikum Kolejowe w Bydgoszczy na nowo rozpoczęło działalność. Dla młodych ludzi to szansa na zdobycie profesjonalnych umiejętności, odbycia ciekawych praktyk oraz uzyskania zawodu m.in. technika dróg i mostów kolejowych.

W Bydgoszczy reaktywowano Technikum Kolejowe
Fot. kolejowe.edu.pl

W makroregionie obejmującym województwa kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie – Technikum Kolejowe w Bydgoszczy jest jedyną szkołą kształcącą w zawodach kolejowych.

Oprócz technika dróg i mostów kolejowych, czteroletnie Technikum Kolejowe pod patronatem studiów inżynierskich Bydgoskiej Szkoły Wyższej, kształci na kierunkach technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Partnerem szkoły są PKP Polskie Linie Kolejowe, które zapewniają pomoc w realizacji zajęć, praktyk oraz udostępniania pomocy naukowych i nowoczesnego wyposażenia pracowni. W tym celu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Centrum Nauki i Szkolnictwa „Edukator” a PKP PLK w sprawie realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

Polskie Linie Kolejowe zapewniają stypendium najlepszym uczniom już po pierwszym semestrze nauki, a także po ukończeniu szkoły gwarantują zatrudnienie.

Na wczorajszej inauguracji pojawili się przedstawiciele firm z branży kolejowej w tym Przewozy Regionalne, PKP Polskie Linie Kolejowe, Kolejowe Zakłady Łączności, Arriva RP, Scheidt & Bachmann Polska, którzy z inicjatywą reaktywowania w Bydgoszczy Technikum Kolejowego wiążą rozwiązanie w przyszłości wielu problemów kadrowych.

Kształcenie na poziomie technika dla potrzeb Przedsiębiorstwa PKP, prowadzone było w Bydgoszczy w Technikum Kolejowym w latach 1952–2005. W ciągu 53 lat istnienia szkołę opuściło ponad 7 tysięcy absolwentów uczących się w 28 specjalnościach ekonomicznych i technicznych. W 2002 roku, decyzją Rady Miasta, wstrzymano nabór do Technikum Kolejowego zapisując w uchwale likwidację szkoły. Od 1 września 2014 roku szkoła znów zaczęła kształcić młodzież na potrzeby kolei.